Amish 4 ft Poly Fan-Back Glider
Details
The Amish 4' Poly Fan-Back Glider offers a comfortable fit and smooth glide to you and someone you love. Contoured with just the right amount of curve to the back as well as the seat design, this poly lumber glider makes it so enticing, you may just relax your day away. Constructed from recycled poly material, the Amish made adirondack fan back poly glider bench is designed to be left out year round. Style and comfort available in 16 poly colors, one to accent your outdoor furniture just perfectly. Simply hose and enjoy when needed.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 51 in w x 28 in d x 45 in h |
| Overall Width | 51 in |
| Overall Height | 45 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 46 in W x 20 in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments