Details
The Amish Single Poly Fan-Back Glider offers a contoured back, and contoured seat for a comfortable, smooth glide. This handmade glider will beautifully accent your outdoor entertainment space. Designed to withstand all weather conditions, this fanback glider will provide years of enjoyment.
Made from recycled plastic containers, each with the color permeating the entire depth of the poly material, you can count on easy care. The product does not absorb water or liquid so this outdoor glider simply needs to be hosed off as needed.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28 in D x 28 in W x 45 in H |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 45 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 23 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish made outdoor furniture!
- Earth-friendly and fully recyclable.
- No rotting, splinters, splitting, or cracking! This product will stay smooth to touch.
- Backed by a 20 year residential warranty!
- Available in dual-tone colors.
- Optional cup holders available and will be sent in the FRAME color specified.
- To request an alternate cup holder color please speak to a representative.