Details
Amish 4' Easy Poly Glider Bench is handcrafted from recycled poly lumber material. Designed with superior outdoor performance in mind, the Easy Poly Glider Bench provides a smooth glide from all weather poly that never needs to be sanded, painted or refinished. The Amish Poly 4' Easy Glider Bench features a tall back and contoured seat to maximize comfort. This poly glider can be customized by selecting a separate slat color from the frame color to truly accent your outdoor environment.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 32" deep x 53" wide x 42" high |
| Overall Width | 53 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 43 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments