Details
Amish 4' Poly Lumber Curve-Back Glider offers a contoured back with exceptional lumbar support. Handcrafted by skilled Amish craftsman, the Amish Poly 4 ft Curve-Back Glider Bench is constructed from recycled poly material that will not rot, warp or corrode and can remain outdoors year round. The Amish 4' Poly Curve-Back Glider Bench offers a beautiful classic look to your porch, patio, pool area or garden. Available in solid or custom two-tone poly colors, you can customize this poly glider bench to perfectly accent your outdoor area. Paying careful attention to detail, this Amish Poly Glider Bench offers superior construction and workmanship while minimizing your carbon footprint making it the environmentally friendly choice. Backed by a 20 year manufacturer's warranty.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 51 in w x 30 in d x 40 in h |
| Overall Width | 51 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 44 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments