Details
Amish Recycled Poly Lumber West Chester Glider Bench is ideal for your porch, church, deck or patio. Carefully handcrafted by Amish tradesman, this outdoor poly glider is certain to become a treasured family heirloom. Constructed from poly all-weather material, it will not rot, splinter, chip or peel. The Amish West Chester 4 Ft Glider won't absorb liquid and is stain resistant. This poly glider is designed with the utmost attention to detail which leaves you with a comfortable, durable glider that is eco-friendly.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 51 in w x 30 in d x 36 in h |
| Overall Width | 51 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 44 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish-made in the USA
- Designed for all-weather performance
- Constructed from weather resistant Poly Lumber material
- Backed by 20 year warranty
- Two-tone color options available to truly customize your outdoor glider
- Smooth glide
- Comfortably contoured seat and angled back