Details
Amish 4' Fan Back Poly Swing available in a variety of colors, this outdoor swing is constructed right here in the USA. Amish craftsman take to styling this adirondack style swing using recycled poly lumber and stainless steel hardware. All to ensure a lasting product. The poly material will not rot, warp or corrode. It doesn't absorb liquid so will not become bug infested. Our customers love the sloped seat which makes this Fan Back Poly Swing the tops in comfort.
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 51 in w x 32 in d x 32 in h |
| Overall Width | 51 in |
| Overall Height | 32 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | 46 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Handcrafted by Amish woodworkers
- Made from recycled poly lumber
- Won't rot, warp or corrode
- Easily cleans with soap and water
- Fully recyclable
- Made in the USA
- Backed by 20 year warranty
- Stainless steel fasteners used
- Won't rot, warp or corrode