Details
Amish Poly Easy 4 ft Swing is constructed from the finest poly lumber available. Designed and handcrafted by the Amish, this outdoor porch swing offers superior construction and durability. The signature high-back to the Poly Easy 4 ft Porch Swing makes for an comfortable swing which easily seats two full-size adults. Handcrafted by the Amish from all-weather poly lumber, this outdoor swing will never need painting, sanding or yearly refinishing. Cleans with soap and water as needed.
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 32" deep x 53" wide x 32" high |
| Overall Width | 53 in |
| Overall Height | 32 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | 20 in deep x 44 in wide |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments