Details
Amish 4' Curve-Back Poly Porch Swing offers the comfort and hassle-free care of modern materials with the classic, time-honored craftsmanship of a classic porch swing. Constructed from recycled plastic poly lumber, this Amish Poly 4 ft Curve-Back Porch Swing will not rot, corrode or peel. This outdoor swing can be left out year round and cleans with soap and water as needed. Backed by a manufacturer's 20 year warranty, the Amish 4' Curve-Back Poly Porch Swing will have you enjoying your days swinging away. Poly lumber provides exceptional mold and mildew resistance and is designed for all weather use.
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 51 in w x 30 in d x 28 in h |
| Overall Width | 51 in |
| Overall Height | 28 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Size | 46 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments