Amish 4 ft West Chester Poly Porch Swing
Details
Amish Recycled Poly Lumber West Chester 4 ft Porch Swing is Amish-made offering superior construction and durability. This outdoor porch swing is made from recycled poly material which is designed for year round use. Poly lumber is made from recycled plastic which will not absorb moisture so no need to worry about rotting, warping or corroding. The Amish 4 ft West Chester Poly Porch Swing comfortably seats two adults and is available in solid as well as two-tone colors. The Amish Poly Collection is backed by a 20 year warranty.
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 51 in w x 30 in d x 24 in h |
| Overall Width | 51 in |
| Overall Height | 24 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | 46 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments