Details
Amish 5 ft Easy Poly Glider bench features a gently contoured, tall back to provide the much sought after lower back support. The contoured seat and rolled seat edge adds to the comfort of the Amish Poly 5 ft Easy Glider Bench. Amish made and constructed from the finest recycled poly material and stainless steel hardware, this 5 ft outdoor glider is designed for enjoyment for many, many years. You have a choice of over 18 colors and with the option for two-tone colors, you can truly customize this 5 ft highback glider to perfectly accent your patio, garden or porch.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 65 in w x 32 in d x 42 in h |
| Overall Width | 65 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 55 in w x 20 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Recycled plastic material - the eco-friendly choice
- Contoured seat and back
- Lower lumbar support
- No need to paint, sand or refinish yearly
- Cleans with soap and water
- Backed by 20 year manufacturer's warranty
- Smooth glide
- 10 in clearance at front and back ideal