Amish Single Poly Easy Glider
Details
Our Amish Single Poly Easy Glider is handcrafted using poly recycled lumber by skilled Amish craftsmen. A nice wide seat accented with a high curved chair back - this outdoor glider keeps you gliding in comfort. Available in solid colors or custom two tone colors to create the perfect look for your patio. Looking to create an outdoor seating area? Why not pair this single poly glider with the matching Poly Easy Glider Bench? Add a conversation table and a few friends and relax the day away.
This outdoor glider, as well as all poly pieces, will not require yearly maintenance and easily clean with soap and water as needed.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28 in w x 28 in d x 45 in h |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Height | 45 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 23 in w x 19 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Made in the USA from poly lumber material
- Will not rot, warp or corrode
- Requires no yearly maintenance
- Contoured seat and back
- Lower back support
- Available in many poly colors
- Smooth Glide
- Stainless steel hardware
- Available in dual-tone colors.
- Optional cup holders available and will be sent in the FRAME color specified.
- To request an alternate cup holder color please speak to a representative.