Details
The Amish 5' Poly Easy Swing is the perfect addition to your porch! This poly porch swing is a favorite amongst our customers. Designed and constructed by skilled Amish craftsman, this 5' Poly Easy Swing offers exceptional comfort and quality that will last for many, many years. Poly lumber is designed for year-round use and will never require, sanding, painting or yearly refinishing. Cleans with soap and water as needed. Poly furniture does not absorb moisture so you it will not rot, chip, crack or mold.
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 64 in w x 28 in d x 35 in h |
| Overall Width | 64 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | 58 in w x 19 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Zinc Chain included
- Stainless steel fasteners
- Does not absorb moisture
- Environmentally friendly - made from recycled material
- Backed by 20 year warranty