Details
The Amish 5' Curve-Back Poly Porch Swing offers a comfortably contoured seat and will beautifully complement your porch or garden. Constructed and designed by skilled Amish craftsman, this outdoor swing, will offer years and years of use. The poly lumber used in construction is completely made from recycled plastic jugs and containers otherwise destine for a landfill. This poly lumber will not absorb moisture so the 5' Curve-Back Poly Porch Swing will not rot, warp or corrode which means no yearly maintenance. Clean with soap and water as necessary.
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 63 in w x 30 in d x 28 in h |
| Overall Width | 63 in |
| Overall Height | 28 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | 58 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish made in USA
- All-weather-low to no maintenance
- Cleans with soap and water as needed
- Minimal assembly required
- Recycled poly material will not absorb moisture
- Available in solid or two-tone poly colors
- Zinc Chain included