Details
The Amish 5 ft Poly Curve-Back Glider offers a contoured seat and back to maximize your comfort. The smooth glide will keep you swaying for hours. Constructed from the finest recycled poly material and handcrafted by skilled Amish craftsman, this 5 ft Poly Curve-Back Glider is definitely an heirloom piece to be handed down from generation to generation. Designed for all weather use, there is no need to store this product during winter months. Simply clean with soap and water in the spring thaw.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 63 in w x 30 in d x 40 in h |
| Overall Width | 63 in |
| Overall Height | 40 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 56 in w x 18 in d |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments