Details
The Luxcraft / Crestville® Classic 4 Ft. Bench sports an understated elegant profile. Amish made, constructed from poly material fastened with stainless steel hardware this outdoor Classic 4 ft Bench is designed for superior performance in all weather conditions. Backed by a lifetime warranty the Luxcraft Classic 4 Ft Bench features a contoured seat and rolled seat edge which heightens the comfort of this outdoor bench. Ideal for gardens, schools, parks and office outdoor lounges this 4' Classic Bench will not disappoint. Requires no early sanding, painting or refinishing.
More Information
| Family ID | 4CPB |
|---|---|
| Style | Bench |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 55 in W x 29 in D x 43 in High |
| Overall Width | 53 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 46 in x 18 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Classic highback design
- Constructed from all weather poly material
- Contoured seat and rounded seat edge adds to comfort
- No need for yearly refinishing
- Will not absorb liquids
- Easily cleaned with soap and water
- Stainless steel fasteners
- All weather use design
- Backed by Lifetime warranty
- Amish-made in the USA
- Comfortably seats 2 adults