Amish Poly Childs Swing
Code:
LLC-30
Weight:
15 lbs
Dimensions:
23 in w x 20 in d x 18 in h
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Amish Poly Child's Swing is sized just right for your pint-sized child. This children's swing is made from recycled plastic which sports an ultra smooth finish. Designed to withstand all weather conditions, this poly child's swing is built to be handed down from generation to generation. Poly outdoor furniture requires no maintenance and does not need to be sanded, painted or refinished yearly. Simply clean with soap and water or just hose off as needed.
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 23 in w x 20 in d x 18 in h |
| Overall Width | 23 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Seat Size | 17 in x 12 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Handmade by Amish
- Made from recycled poly
- Easily cleans with soap and water
- Chains included
- Pint sized just right for children
- Won't rot, warp or corrode
- Eco-friendly product