Details
The Amish Poly Bar Stool is a must have to pair with one of the Leisure Lawn bar tables! The Amish Poly Bar Stool has a round seat and convenient horizontal pieces of poly on the foot rests to give you more room to rest your feet. With a seat height of about 27 inches, this stool will fit well around traditional bar height tables, which are about 39 inches in height.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 15 in dia. x 27 in h |
| Overall Width | 15 in |
| Overall Height | 27 in |
| Overall Depth | 15 in |
| Seat Height | 27 in |
| Seat Back | 15 in |
| Seat Size | 15 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments