Details
The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Side Chair by Trex® Outdoor Furniture features seat contours and stylized legs that add to the comfort of the seat and back. The stylish contour to the legs express the classy personality of this versatile side chair. Elegant, comfortable and affordable, the Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Side Chair is ideal for additional seating, surrounding one of the many Trex Outdoor Furniture Dining Tables or for creating a quaint spot to relax in the garden. This outdoor dining chair is constructed of high quality HDPE POLYWOOD lumber, rest assured that your new Trex® Outdoor Furniture is designed for all weather use and will not suffer from rotting, splintering or chipping regardless of the weather conditions.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Armless |
| Collection | Monterey Bay |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 17 in W x 21.25 in D x 34 in H |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 21.25 in |
| Seat Width | 17 in |
| Seat Depth | 16.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 16.5 in D x 17 in W |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Side Chair
- Customer Favorites in Classic White, Sand Castle, Tree House & Vintage Lantern
- Comfortably contoured seating
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing