Trex® Outdoor Furniture™ Yacht Club 37 in x 72 in Dining Table
Details
The Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 37 in x 72 in Dining Table features an umbrella hole with plug. The Trex® Outdoor Furniture Yacht Club 37 in x 72 in Dining Table will comfortably seat six. Whether you place this table on your patio, deck or poolside rest assured you will love the convenience of virtual maintenance free care, weather resistance offering no rotting, warping or corroding. UV-stabilized color permeates the recycled plastic lumber through and through.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Collection | Yacht Club |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | 71.5 in W x 36.75 in D x 29 in H |
| Overall Width | 71.5 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 36.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture™ Yacht Club 37 in x 72 in Dining Table
- Customer Favorite in Classic White, Sand Castle, Tree House & Vintage Lantern
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- Table outfitted with 1.625 in center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing