Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 36 in Dining Table
Special Price
$439.00
FREE Shipping
$724.00
- You Save: $285.00 ( 39.36% )
Details
Dining outside is such a nice change of pace from the daily grind. Let the The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 36 in Round Dining Table be your new dining spot. This outdoor furniture is weather resistant and does not absorb liquids so stains from spills are a thing of the past. Outdoor dining at its finest couldn't be more convenient. The poly round 36 in dining table will never need to be sanded, painted or refinished yearly. This all weather table can be left out all year round and is easily cleaned with soap and water as needed. Constructed from recycled POLYWOOD HDPE plastic lumber, weather resistance is at the top of the list of advantages for this patio furniture. The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Round 36 in Dining Table has an umbrella hole with a plug.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 35.12 D x 35.12 in W x 29 in H |
| Overall Width | 35 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Classic White, Tree House or Vintage Lantern
- All other colors ship in 7-10 days
- All weather performance
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Will not rot, crack, split or splinter
- Umbrella hole and plug included
- UV stabilized to prevent fading
- recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing