Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Arm Chair
Details
The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Arm Chair is the armed counterpart to the Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Side Chair. The upscale style of this outdoor dining chair is taking over backyards, patio and decks by storm! This outdoor dining chair beautifully sports sleek curves and contoured arm rests just completing the comfort with elegant style. The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Side Chair is constructed from the finest recycled plastic lumber and will not rot, warp, crack or splinter even under the harshest of weather conditions.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24.5 in W x 22 in D x 34 in H |
| Overall Width | 24.5 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 20.25 in x 16.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Dining Arm Chair
- Customer Favorite in Classic White, Sand Castle, Tree House & Vintage Lantern
- Comfortably contoured seating
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading