Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay 48 in Dining Table
Special Price
$529.00
FREE Shipping
$883.05
- You Save: $354.05 ( 40.09% )
Details
The Trex® Outdoor Furniture Cape Cod 48 in Round Dining Table features an umbrella hole with plug. Looking to create a stylish dining area for your deck, patio or poolside? This outdoor dining table is the perfect centerpiece! Constructed from recycled POLYWOOD lumber, weather resistance is just the beginning of the advantages. The Trex® Outdoor Furniture Cape Cod 48 in Round Dining Table will not rot, warp or corrode and is impervious to stains, paints while withstanding all elements mother nature can dish out without warping, rotting, cracking or splintering.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 48 in D x 48 in W x 29 in H |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in Classic White, Tree House, Vintage Lantern, Charcoal Black & Sand Castle
- Virtually maintenance free
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Genuine POLYWOOD lumber
- Will not rot, crack, split or splinter
- Umbrella hole and plug included
- UV stabilized to prevent fading
- Completely recyclable
- Made in the USA
- colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing