Sister Bay Yarmouth Adirondack Seating Set
Details
The Sister Bay Furniture Yarmouth Adirondack Seating Set features the classic, scalloped Yarmouth Adirondack Chair back style that has come to be endeared by people all over the country. You will love the style and performance that the Sister Bay Furniture Yarmouth Adirondack Seating Set offers you and your guests alike. This outdoor adirondack chair is maintenance free, heavy duty, and affordable. Constructed from recycled poly material that is designed for year round use and impervious to the elements. The Sister Bay Furniture Yarmouth Adirondack Seating Set is all weather furnishings at it finest! Requires no sanding, painting or refinishing due to the weather resistant characteristics of HDPE plastic which is used for the construction of this outdoor adirondack chair.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Chair: 30 in W x 34 in L x 39 in H Table: 19 in W x 15 in D x 18.5 in H Footstool: 20 in W x 18 in D x 14 in H |
| Overall Width | Chair: 34 in - Table: 19 in - Footstool: 20 in |
| Overall Height | Chair: 39 in - Table: 18.5 in - Footstool: 14 in |
| Overall Depth | Chair: 30 in - Table: 15 in - Footstool: 18 in |
| Seat Height | 16 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- >
- Made from Recycled High-Density Polyethylene (HDPE)
- Virtually Maintenance-Free
- 20 Years Warranty - Residential
- 7 Years Warranty - Commercial
- Constructed with stainless steel fasteners
- Color Stable UV Inhibitor
- Dual tone options available - Call for Pricing
- Quick Assembly