Details
The Sister Bay Furniture Contour Footstool is specifically designed for the Sister Bay Furniture Hampton Adirondack Chair. You will love the added comfort that the Contour Footstool brings to your Sister Bay Furniture Adirondack Chair. This outdoor footstool is constructed from HDPE plastic which will not rot, corrode, chip, splinter or flake. The recycled plastic is completely weather resistant and will never require sanding, painting or refinishing. You will just love the added comfort that this Sister Bay Furniture Contour Footstool brings to your Sister Bay Furniture Hampton Adirondack Chair.
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 22 in W x 20 in L x 14 in H |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 14 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Dimension of Product: 22 in W x 20 in L x 14 in H
- Dimension in Box: 25 in W x 24 in L x 5 in H
- Made from 100% Recycled High-Density Polyethylene (HDPE)
- Virtually Maintenance-Free
- 20 Years Warranty - Residential
- 7 Years Warranty - Commercial
- Stainless Steel Hardware
- Available in 14 poly colors
- Dual tone options available - Call for Pricing
- Color Stable UV Inhibitor
- Quick Assembly