Details
The POLYWOOD South Beach Ottoman is the perfect complement for either the POLYWOOD South Beach Adirondack or Dining Chair or the Long Island Adirondack Chair or Dining Chair. This sturdy adirondack ottoman is constructed from recycled POLYWOOD HPDE recycled plastic lumber that is available in 13 colors that permeate the resin lumber and offer superior fade resistance.. Virtually maintenance free means no sanding, painting or refinishing to keep your outdoor patio furniture looking good for years and years of use.
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 19in x 18.5in x 15.75in |
| Overall Width | 18 1/2 in |
| Overall Height | 19 in |
| Overall Depth | 15 3/4 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Designed for use with the South Beach or Long Island Adirondack & Dining Chairs
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA