POLYWOOD Long Island Dining Chair
Code:
PW-ECD16
Weight:
31 lbs
Dimensions:
28L x 26.5W x 42H inches
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Long Island Dining Chair is available in bright vibrant colors, classic adirondack scalloped tops, durable maintenance free construction all highlight this Long Island Collection made from POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber! The Long Island Dining Chair brings the classic New England style back to this vibrantly colored chair also available are optional coordinating Sunbrella Fabric Cushions. Looking to complete your outdoor patio furniture collection? Sunbrella Fabric Umbrellas are also available in coordinating colors!
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28L x 26.5W x 42H inches |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments