POLYWOOD South Beach Dining Chair
Details
The POLYWOOD South Beach Dining Chair is a colorful accent to any POLYWOOD Outdoor Dining Table. Available in thirteen colors of POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber, so you can rest assured that your furniture will not require sanding, painting or refinishing to keep it looking new year after year. POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber is made from recycled plastic that was once headed for our landfills. Place this South Beach Dining Chair by the pool, patio or boat dock for a colorful place to rest.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 28 in x 26.5 in x 42 in Seat Ht. 16 in |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 17 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 9
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments