Luxcraft Urban Adirondack Fireside Seating Set
$2,958.00
FREE Shipping
$4,289.10
You Save $1,331
(32%)
More Information
| Family ID | (4)UAC-(1)PDCT |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Adirondack |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Chair: 32.5 in w x 37.75 in d x 36.9 in h Table: 43 in dia x 20 in |
| Overall Width | Chair: 32.5 - Table: 43 in |
| Overall Height | Chair: 36.9 in - Table: 20 in |
| Overall Depth | Chair: 37.75 - Table: 43 in |
| Arm Height | 21 in |
| Seat Width | 23.25 in |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 14.75 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 23.25 x 19.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Modern design without sacrificing comfort
- Designed for year-round use
- Table shelf diameter 32 in - shelf height: 6.25 in
- Set Includes: (4) Urban Adirondack Chairs and (1) Round Conversation Table