More Information
| Family ID | UAC |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 32.5 in w x 37.75 in d x 37 in h |
| Overall Width | 32.5 in |
| Overall Height | 37 in |
| Overall Depth | 37.75 in |
| Arm Height | 21 in |
| Seat Width | 23.25 in w |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 14.75 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 23.25 in x 19.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments