Details
Luxcraft Swivel Bar Stool 3pc Set features smooth swiveling, 360 degree range on this poly bar stools.
More Information
| Family ID | (3)PBS |
|---|---|
| Style | Bar Chair |
| Furniture Height | Bar |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 15 in dia x 29.75 in h |
| Overall Width | 15 in |
| Overall Height | 29.75 in |
| Overall Depth | 15 in |
| Seat Width | 15 in |
| Seat Depth | 15 in |
| Seat Height | 29.75 in |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Each stool weighs 18 lbs
- Ships fully assembled
- 360 degree swivel