Details
The Luxcraft / Crestville® Bar Table sits at 42 Inches tall and gives you just the right height to be over that railing or balcony for an unobstructed view. The Luxcraft / Crestville® Bar Table has a pedestal leg that allows for more leg room under the table. Surround this outdoor bar table with the Luxcraft / Crestville® Bar Chair or Luxcraft / Crestville® Adirondack Swivel Bar Chair to create an intimate dining area. This outdoor bar table is constructed from recycled plastic that is weather resistant and will not rot, corrode or need to be refinished to keep it looking new, year after year.
More Information
| Family ID | P41ST-B |
|---|---|
| Style | Bar Table |
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 41 x 41 x 42 in High |
| Overall Width | 41 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 41 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes Umbrella Hole, Stabilizer and Plug
- Pedestal leg configuration for ample leg room
- Amish Made in the USA
- Backed by lifetime warranty
- Made from recycled poly material