Luxcraft Lounge 4 pc Seating Group
More Information
| Family ID | (3)PLC-PDET |
|---|---|
| Style | Chaise Lounge |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chaise: 33.25 in x 78 in x 44 in Table: 21 in dia x 22 in h |
| Overall Width | Chaise: 33.25 - Table: 21 in |
| Overall Height | Chaise: 44 in - Table: 22 in |
| Overall Depth | Chaise: 78 in - Table: 21 in |
| Arm Height | 21.25 in |
| Seat Width | 23.25 in |
| Seat Depth | 41 in |
| Seat Height | Middle: 14.25 in - front: 12 in |
| Seat Back | 31.7 in |
| Seat Size | 23.25 in w x 41 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (3) Lounge Chairs and (1) Deluxe Round End Table
- Reclines in multiple positions including flat
- Optional cushions available
- Amish Made