Luxcraft Porch Rocker
Details
The Luxcraft / Crestville® Porch Rocker features a high back and contoured seat for a smooth rocking motion that will certainly have you reminiscing of days gone by. Available in two tones or a solid color we are certain that this porch rocker will be the perfect accent to your porch or patio. The Luxcraft / Crestville® Porch Rocker will provide a lifetime of use and virtually maintenance free care. Simply place this outdoor highback rocker wherever you want your friends and family to flock to!
More Information
| Family ID | PPR |
|---|---|
| Style | Rocking Chair |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Wheels, Rope Included |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 25.75 in W x 34.75 in D x 43.75 in H |
| Overall Width | 25.75 in |
| Overall Height | 43.75 in |
| Overall Depth | 34.75 in |
| Arm Height | 25 3/8 in |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 15 in |
| Seat Back | 29 7/8 in |
| Seat Size | 21 in x 18 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 13
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Rolled seat edge for extreme comfort
- Tall back design
- Two-tone color options available
- Amish made in the USA
- Solid Cherrywood not Quick Ship
- Constructed from all weather poly
- Backed by Lifetime Warranty
- Designed for year round use