Luxcraft Grandpa's Rocker-Sold in Pairs
Details
The Luxcraft / Crestville® Grandpa's Rocker brings you back to days gone by. This curvy outdoor rocker features a contoured seat and stylized rocker blades. Add this outdoor porch rocker to you home to not only have a comfortable place to relax but to also create a centerpiece for your family gatherings. The Luxcraft / Crestville® Poly Bent Rocker is available in solid and two toned colors. Sold in Pairs.
More Information
| Family ID | PGR |
|---|---|
| Style | Rocking Chair |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 27 in W x 33 in D x 46 in H |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Height | 46 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Seat Size | 21 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Amish Poly Bent Rocker style
- Constructed from HDPE recycled poly lumber
- Designed for all weather performance
- Backed by lifetime warranty
- Stainless steel fasteners
- Each Rocker weighs 37 lbs
- Includes (2) Grandpa's Rockers