Details
Luxcraft/Crestville Plain 5 ft Balcony Glider
More Information
| Family ID | 5PPBAG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Plain |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 67 in w x 40.25 in d x 41.5 in h |
| Overall Width | 67 in |
| Overall Height | 41.5 in |
| Overall Depth | 40.25 in |
| Arm Height | 33.5 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 23.5 in |
| Seat Back | 20 in |
| Seat Size | 60 in w x 18 in d |
| Weight Capacity | 750 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Pulldown cupholder standard on all colors
- Rolled seat edge for added comfort
- Contoured seat and roll back
- Backed by lifetime warranty
- Amish made in the USA