Details
The Luxcraft / Crestville® 4' Plain Bench features a simplistic, effortless beauty matched by extreme comfort. The 4' Plain Bench is handcrafted by skilled Amish craftsman right here in the US. Constructed from recycled HDPE plastic this outdoor bench will take your outdoor space to the next level. No need to sand, paint or refinish yearly. Clean with soap and water to maintain the beauty of your poly furniture. This outdoor poly bench is backed by a lifetime warranty, assembled with stainless steel fasteners and designed from all-weather poly material. What more could you ask for?
More Information
| Family ID | 4PPB |
|---|---|
| Style | Bench |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Plain |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 55 in W x 29 in D x 36 in H |
| Overall Width | 55 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 20 in |
| Seat Size | 48 in x 18 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Contoured seat and rolled seat edge
- Constructed from all-weather Poly material
- Amish made in the USA
- Rolled seat back for true lumbar support
- Stainless steel fasteners
- Available in 12 poly colors/combinations
- All-Weather Furnishing - does not need to be stored
- Backed by a Lifetime warranty