Details
Luxcraft/Crestville Island 44 x 72 in Dining Table
More Information
| Family ID | IDT4472R |
|---|---|
| Style | Dining Table |
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 72 in w x 44 in d x 30 in h |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 30 in |
| Overall Depth | 44 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Designed for use with all Luxcraft Dining Benches & Chairs
- Handcrafted from poly wood material
- Table includes umbrella hole, umbrella stabilizer and plug
- Contemporary post legs for plenty of room under the table
- Backed by lifetime warranty
- Made in the USA