Details
Luxcraft / Crestville Island Dining Side Chair
More Information
| Family ID | ISC-D |
|---|---|
| Style | Dining Chair |
| Furniture Height | Dining |
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 19 in w x 21.5 in d x 33.25 in h |
| Overall Width | 19 in |
| Overall Height | 33.25 in |
| Overall Depth | 21.5 in |
| Seat Width | 18.9 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Back | 16 in |
| Seat Size | 19 in x 16 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments