Details
Luxcraft/Crestville Cafe Dining 72 in Bench
More Information
| Family ID | CDB72 |
|---|---|
| Style | Bench |
| Furniture Height | Dining |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 72 in w x 18.5 in d x 19 in h |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 19 in |
| Overall Depth | 18.5 in |
| Seat Width | 72 in |
| Seat Depth | 13.25 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Size | 72 in x 13 in |
| Weight Capacity | 700 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Comfortably seats 3 adults
- Amish made from poly fabric
- Stainless steel hardware
- Backed by a lifetime warranty
- Designed for use with Luxcraft 4'x6' Rectangle Dining Table
- Contemporary design