Details
The Luxcraft / Crestville® Glider Footrest adds the perfect spot to rest your weary legs on while gliding the day away. The smooth glide on this glider footrest keeps you moving without missing a beat. This outdoor glider foot rest can be used with any of our Luxcraft / Crestville® Gliders.
More Information
| Family ID | PGF |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 23 x 22 x 14 1/2 in High |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 14 in |
| Overall Depth | 21.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Amish Made in the USA
- Designed for use with Luxcraft Gliders
- Constructed from recycled poly, 'made from milk jugs'