Details
Luxcraft / Crestville® Classic Highback 4 ft. Glider
More Information
| Family ID | 4CPG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 55.5 in L x 30 in D x 43 in H |
| Overall Width | 55.5 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 48 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Smooth Glide
- Handcrafted from recycled poly, made from milk jug material
- Designed for year-round use
- Can be left out all year, no need to store