Luxcraft Adirondack 2 ft Glider Chair
Details
The Luxcraft / Crestville® Adirondack 2 Ft. Glider Chair combines the comfort of an adirondack chair with the smooth, relaxing motion of a glider. Sturdy, quality construction is evident when inspecting this outdoor glider chair. The Adirondack 2 Ft. Glider Chair offer a contoured seat with roll out behind your legs for added comfort as well as wide arm rests to hold your favorite beverage. The Luxcraft / Crestville® Adirondack 2 Ft. Glider Chair offers a soothing, smooth glide. But the benefits of this outdoor glider don't stop with the ride, constructed from recycled HDPE plastic you can rest assured you will never have to sand, paint or refinish this Adirondack Glider Chair to keep it looking as the day you ordered.
More Information
| Family ID | 2APG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 30 in W x 30 in D x 43 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 10
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Smooth glide
- Nicely contoured seat and back
- Some assembly required
- Made by the Amish in the USA
- Constructed from recycled plastic poly material
- Little to no maintenance required
- Simply cleans with soap and water
- Backed by a residential lifetime warranty
- Custom color combinations available, ask a representative for more information