Details
The Luxcraft / Crestville® Deluxe Adirondack Seating Set features a contoured seat, contoured back and a roll out behind your legs which makes this that sink into kind of adirondack chair. The addition of the side table accentuates the comfort as now you have somewhere to rest your drink or book as you relax in the chair. This poly adirondack chair can be purchased in two tone colors or solid colors and is made from UV inhibited HDPE plastic for superior fade resistant and maximum performance in all weather conditions. This Luxcraft Poly Furniture will provide a lifetime of use and minimal maintenance. Simply hose down as needed.
More Information
| Family ID | PDAC-PDET |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Chair: 31 in W x 36.5 in D x 38 in H |
| Overall Width | Chairs: 31 in |
| Overall Height | Chairs: 38 in |
| Overall Depth | Chairs: 36.5 in |
| Seat Size | 23 in x 19.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Tall back design
- Contoured seat and back for added comfort
- Constructed from recycled poly lumber, all weather material
- UV stabilized color
- Color runs through the poly board
- Made in the USA by Amish craftsman
- Backed by Lifetime Warranty
- Nice wide, deep seat
- Set Includes: Deluxe Adirondack Chair & Side Table