Luxcraft Deluxe Adirondack Chair
Details
The Luxcraft / Crestville® Deluxe Adirondack Chair features a contoured seat, contoured back and a roll out behind your legs which makes this that sink into kind of adirondack chair. This poly adirondack chair can be purchased in two tone colors or solid colors and is made from UV inhibited HDPE plastic for superior fade resistant and maximum performance in all weather conditions. This Luxcraft Poly Furniture will provide a lifetime of use and minimal maintenance. Simply hose down as needed.
More Information
| Family ID | PDAC |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | Chair: 31 in W x 36.5 in D x 38 in H |
| Overall Width | Chairs: 31 in |
| Overall Height | Chairs: 38 in |
| Overall Depth | Chairs: 36.5 in |
| Arm Height | 21 in |
| Seat Width | 23.25 in |
| Seat Depth | 19.5 in |
| Seat Height | 15.5 in |
| Seat Back | 27.5 in |
| Seat Size | 23 in x 19.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 6
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Tall back design
- Contoured seat and back for added comfort
- Constructed from recycled poly lumber, all weather material
- UV stabilized color
- Color runs through the poly board
- Made in the USA by Amish craftsman
- Backed by Lifetime Warranty
- Nice wide, deep seat