Details
The Luxcraft / Crestville® Deluxe Adirondack Footrest is designed to complement the Deluxe Adirondack Chair. Simply place this adirondack footrest together with the adirondack chair and create a relaxing seating area. The Deluxe Adirondack Foot Rest can be purchased in two tone colors or solid colors and is made from UV inhibited HDPE plastic for superior fade resistant and maximum performance in all weather conditions.
More Information
| Family ID | PDAF |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 23.25 in w x 17.5 in d x 14 in h |
| Overall Width | 23.25 in |
| Overall Height | 14 in |
| Overall Depth | 17.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Sized to perfectly compliment the Luxcraft Deluxe Adirondack
- Sized for Luxcraft Folding Adirondack
- Constructed from recycled poly
- Backed by a Lifetime Warranty