Details
The Luxcraft / Crestville® Folding Adirondack Chair features a contoured seat, contoured back and a roll out behind your legs AND it folds for easy transport or storage! You will love the sink into feel of this folding adirondack chair. This folding adirondack chair can be purchased in two tone colors or solid colors and is made from UV inhibited HDPE plastic for superior fade resistant and maximum performance in all weather conditions. This Folding Adirondack Chair will provide a lifetime of use and minimal maintenance. Simply hose down as needed.
More Information
| Family ID | PFAC |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 31.25 in w x 38 in d x 39 in |
| Overall Width | 31.25 in |
| Overall Height | 39 in |
| Overall Depth | 38 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 16.25 in |
| Seat Back | 28.5 in |
| Seat Size | 23 in x 19 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships fully assembled
- Quick fold for easy transport
- Amish made in the USA
- Handcrafted from poly material
- Low to No Maintenance
- Lifetime warranty