Luxcraft Deluxe Adirondack 7pc Seating Set
Details
The Luxcraft / Crestville® Deluxe Adirondack Seating Set in features a contoured seat, contoured back and a roll out behind your legs which makes this that sink into kind of adirondack chair. This poly adirondack seat set can be purchased in two tone colors or solid colors and is made from UV inhibited HDPE plastic for superior fade resistant and maximum performance in all weather conditions. This Luxcraft Poly Furniture will provide a lifetime of use and minimal maintenance. Simply hose down as needed. The Luxcraft / Crestville® Deluxe Adirondack Seating Set includes three deluxe adirondack chairs, one foot rest, one conversation table and two end tables all by Luxcraft Poly Furniture.
More Information
| Family ID | (3)PDAC(2)PET(1)PDCT(1)PDAF |
|---|---|
| Style | Adirondack |
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Chair: 31 in W x 36.5 in D x 38 in H End Tables: 21 in w x 21 in d x 22 in h Conversation Table: 43 in w x 43 in d x 20 in h Footrest: 23.25 in w x 17.5 in d x 14 in h |
| Overall Width | Chairs: 31 in - End Table: 21 in - Conversation Table: 43 in - Footrest: 23.25 in |
| Overall Height | Chairs: 38 in - End Table: 22 in - Conversation Table: 20 in - Footrest: 14 in |
| Overall Depth | Chairs: 36.5 in - End Table: 21 in - Conversation Table: 43 in - Footrest: 17.5 in |
| Seat Size | 23 in x 19.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Tall back design
- Contoured seat and back for added comfort
- Constructed from recycled poly wood, all weather material
- UV stabilized color
- Color runs through the poly board
- Made in the USA by Amish craftsman
- Backed by Lifetime Warranty
- Nice wide, deep seat
- Set includes: 3 Deluxe Adirondack Chairs, 2 Deluxe End Tables, 1 Conversation Table & 1 Adirondack Footrest