Details
Luxcraft / Crestville® Classic Highback 5 ft. Glider with fold down center console/cup holder
More Information
| Family ID | 5CPG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Classic |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 67 in W x 30 in D x 43 in H |
| Overall Width | 67 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 60 in x 18 in |
| Weight Capacity | 675 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Environmentally friendly - made from 95% recycled poly
- Stainless steel fasteners Tall back design, contoured seat
- Will not rot, peel, chip or splinter
- Designed for year round use
- Some assembly required - ships in three boxes
- Contoured seat with rolled seat edge for maximum comfort
- Available in standard and natural colors
- Backed by Manufacturer's Lifetime Warranty