Luxcraft Classic 5 pc Conversation Group
Code:
CV-4CPG-2CPG-PGF-PPR-PDET
Weight:
270 lbs
Dimensions:
Glider Chair: 30 in w x 30 in d x 43 in h
4 Ft Glider: 55.5 in w x 30 in d x 43 in h
Rocker: 25.75 in x 34.75 in d x 43.75 in
Glider Footrest: 22 in w x 21.5 in d x 14 in h
End Table: 21 in dia x 22 in h
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Warranty:
Lifetime (PDF)
Details
Luxcraft/Crestville Classic 5pc Conversation Group
More Information
| Family ID | 4CPG-2CPG-PGF-PPR-PDET |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Glider Chair: 30 in w x 30 in d x 43 in h 4 Ft Glider: 55.5 in w x 30 in d x 43 in h Rocker: 25.75 in x 34.75 in d x 43.75 in Glider Footrest: 22 in w x 21.5 in d x 14 in h End Table: 21 in dia x 22 in h |
| Seat Width | Chair: 23 in - 4 ft Glider: 48 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments