Details
The Luxcraft / Crestville® Classic 2 ft. Glider Chair is constructed from virtually maintenance-free poly. This outdoor poly glider never needs to be sanded, painted or refinished. You will love the tall back and contoured seat which make this Luxcraft Classic 2 ft. Poly Glider amazingly comfortable. Amish made from the highest quality HDPE poly material, you can enjoy the weather resistant properties of the material which will not rot, corrode, become bug infested or peel. A smooth glide highlights the durable construction of this outdoor poly glider.
More Information
| Family ID | 2CPG |
|---|---|
| Style | Glider |
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Dimensions | 30 in W x 30 in D x 42 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 30 in |
| Seat Width | 23 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back | 27 in |
| Seat Size | 23 in x 18 in |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews 6
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Constructed from premium recycled poly material
- Wide variety of colors/combinations
- Amish made in the USA
- All weather performance
- Stainless steel fasteners
- Smooth glide
- Backed by a lifetime manufacturer's warranty